MIC79050-4.2BMM-TR
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MIC79050-4.2BMM-TR
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Current - Charging : Constant, Pulsed
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Fault Protection : Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
Number of Cells : 1
Supplier Device Package : 8-MSOP
Battery Pack Voltage : 4.2V
Mfr : Microchip Technology
Programmable Features : -
Battery Chemistry : Lithium Ion
Package / Case : 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Interface : -
Charge Current - Max : -
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Supply (Max) : 16V